פעילות גופנית היא מצוינת לגוף, ושגרת אימונים היא דרך מעולה לשמור על הבריאות. פציעות ספורט הן תוצר נלווה של שגרת אימונים, ומתאמנים רבים עלולים לסבול מפציעות הכוללות מכאבי שרירים חזקים או בעיות אורתופדיות מורכבות. אומנם הקפדה על ציוד מגן איכותי כמו מדרסים, נעלים מתאימות, מגיני פה או קסדות תסייע למנוע פציעות ספורט, אולם אתם עדיין עלולים להיות חשופים להן. 

פציעות ספורט בדרך כלל נגרמות מאימונים אינטנסיביים או משיטות אימון לא טובות, תרגילי חימום לא נכונים, מצב בריאותי ירוד או לקוי או שימוש בציוד לא תקין. כיוון שאנחנו אוהבים את שגרת האימונים שלנו ולא מסוגלים לחשוב על חיים בלעדיה, עלינו להקפיד הקפדה יתרה על כל תנועה שאנחנו עושים בזמן האימון, לוודא שהסביבה שלנו בטוחה לאימון ושהגוף שלנו מסוגל לשאת בעומסים הנדרשים ממנו. אז איך נימנע מפציעות ספורט באימוני כושר? הינה כמה עצות מועילות.

התכוננו היטב לכל אימון

כל אימון גופני מחייב הכנה קפדנית של הגוף בתרגילי חימום וגמישות. היעזרו במאמן כושר מיומן ומנוסה כדי לפתח תוכנית לאימון מקדים הכוללת פעילות גופנית קרדיוווסקולרית, מתיחות, אימוני כוח וגמישות. האימון המקדים יחמם את הגוף ויכין אותו למאמץ האינטנסיבי הנדרש. האימון המקדים גם יעזור לכם להימנע מפציעה. 

גוונו את שגרת האימונים שלכם

אם התקבעתם על סוג אחד של אימוני ספורט, אתם עלולים לחזק קבוצת שרירים אחת אך להחליש קבוצת שרירים אחרת ובכך ליצור חוסר איזון בגוף שלכם, להחליש אותו ולהגדיל את הסיכוי לפציעות ספורט. אז נכון שאתם אוהבים להתאמן בדרך מסוימת ונכון שכבר התרגלתם לענף הספורט שאתם משקיעים בו, והתחברתם אליו, אבל זכרו שהגוף צריך להיות מאוזן וכל קבוצות השרירים שלכם צריכות להתחזק יחד. אז תרגלו לסירוגין קבוצות שרירים שונות ועשו זאת באמצעות גיוון שגרת האימונים. הקדישו יום אימונים אחד לריצה ויום אימונים אחר לרכיבה. הקדישו יום אימונים אחד לשחייה ויום אימונים אחר להרמת משקולות במכון. התנסו בענפי ספורט שונים וכך תחזקו את כל קבוצות השרירים שלכם. 

הקפידו להתקרר כראוי לאחר הפעילות הגופנית

הקדישו לקירור הגוף זמן כפול מזה שהקדשתם לאימון המקדים שלכם. תרגילי מתיחה רגועים בתום האימון הם הדרך הטובה ביותר להימנע מכאבי שרירים שילוו אתכם בימים שלאחר האימון. תרגילי המתיחה ישפרו את יכולת השרירים להתכווץ ויפחיתו את הסיכון לפציעה. התחילו כל מתיחה לאט עד שתגיעו לנקודת המתח בשרירים. מתיחות לא אמורות להיות כואבות. החזיקו כל מתיחה עד 20 שניות. תרגלו נשימה עמוקה ונסו גם מדיטציה. שמרו על לחות הגוף. שתו הרבה מים כדי למנוע התייבשות, תשישות או מכת חום. שתיית מים בתום האימון מאוששת את הגוף ועוזרת לו להתקרר כראוי. 

טפלו היטב בפציעות ספורט

אם אתם סובלים מפציעות ספורט, וודאו שאתם מקבלים טיפול מקצועי מתאים שיעזור לכם לשקם את גופכם. שמרו על עצמכם. אל תחזרו לפעילות גופנית מאומצת עד שתחלימו החלמה מלאה.