יבלות ברגליים אומנם נחשבות לשכיחות יחסית, אך הן ללא ספק עשויות לגרום לכאבים ולחוסר נוחות במהלך ההליכה ובעת ביצוע פעילות גופנית. לרוב ניתן למצוא אותן בקצה ובצדדים של האצבעות בכפות הרגליים, באזור הסוליה ובכרית כף הרגל.

הופעתן של יבלות ברגליים היא תוצאה של חיכוך ושחיקה לאורך זמן, כמו למשל לאחר הליכה מרובה בנעליים לא טובות, לחץ וחיכוך שנגרמים כתוצאה מנעליים שלא תואמות למבנה כף הרגל ופעילות גופנית אשר גורמת לעומס רב על כף הרגל, כל אלו ועוד הם גורמים שעשויים להוביל להתפתחות של יבלות.

כיצד מטפלים?

פעילות אשר כרוכה בביצוע תנועה שחוזרת על עצמה, או פעילות גופנית כמו ריצה והליכה ממושכת עלולות לגרום ליבלות על העור בשל חשיפה לחיכוך באופן ממושך והפעלת עומס יתר על כף הרגל. יש יבלות שיעברו מעצמן עם הזמן אולם רוב היבלות לא יעברו ללא הטיפול המתאים ולאחר פעולות מניעה שירחיקו את הגורם שגרם ליבלות מלכתחילה.

כעת נסקור את אמצעי הטיפול השונים שעשויים לעזור לכם לטפל בבעיה.

אמצעים ביתיים

אפשר לנסות לטפל ביבלות על ידי אמצעים ביתיים כמו למשל משחות ייעודיות, פלסטרים להסרת יבלות ועוד. חשוב להתייעץ לפני כן עם גורם רפואי מכיוון שישנם אמצעים מסוימים, כמו פלסטרים למשל, שאינם מתאימים לאנשים שסובלים מסכרת, לבעלי עור עדין ודק או לאנשים שסובלים מבעיות בזרימת הדם.

נעליים מתאימות

לעיתים ההמלצה לטיפול תהיה גם החלפת סוג הנעליים לנעליים נוחות יותר וייעודיות לסוג הפעילות, או לשימוש באמצעים שימנעו את החיכוך בין הנעל לבין כף הרגל כמו למשל רפידות סיליקון. רפידות כאלו ממקמות את כף הרגל בצורה טובה יותר בתוך הנעל ומונעות את החיכוך. כמו כן ניתן להשתמש במפרידי אצבעות או ברפידות מרככות שפועלות על אותו עיקרון רק בצורה אחרת.

פדיקור רפואי

כדי לטפל ביבלות, ניתן לפנות לטיפול פדיקור רפואי אשר במהלכו מסירים את העור המיובל. טיפול זה אינו כואב בדרך כלל, ובסופו תזכו להקלה משמעותית באי הנוחות ובכאב שנגרמו לכם כתוצאה מהיבלת. עם זאת, חשוב לוודא שהטיפול מבוצע על ידי אנשי מקצוע מוסמכים ובעלי הכשרה בפדיקור רפואי.

אנטיביוטיקה וטיפול כירורגי

במידה והיבלת מזוהמת, תופיע מוגלה ואז הכאבים עשויים להיות מעיקים וחזקים יותר. אז מומלץ לפנות לקבלת טיפול רפואי. לרוב, הרופא יכול להמליץ על נטילת אנטיביוטיקה או על הליך כירורגי להסרת היבלת במקרה הצורך.

מאמר זה נכתב בשיתוף דורי רפאל – מומחה לפדיקור רפואי.