מאכלים רבים משפיעים לא רק על הביצועיים שלנו בזמן אימון גופני אלא גם על נוחות הגוף ועל הכוח הפיזי שלו. מתאמנים רבים יודעים שכדאי ומומלץ לאכול מזונות עתירי אנרגייה לפני אימון גופני כיוון שהם יכולים לספק לגוף את משאבי האנרגייה הדרושים לו בלי להכביד על מערכת העיכול. מזונות עתירי אנרגייה הם חטיפי אנרגייה, מאכלים עתירי חלבונים ופחמימות קלות לעיכול. 

כדי שנפיק את המרב מהאימון הגופני, עלינו להקפיד על המזון שאנו צורכים בשעות שקודמות לו. פחמימות קלות לעיכול יאפשרו לגוף שלנו להמיר העמילנים וגלוקוז לאנרגייה מיידית ויסייעו לו לאגור גליקוגן (רב־סוכר) לשימוש עתידי. בתום הפעילות הגופנית נידרש לחדש את מאגרי הגליקוגון שלנו כדי לאושש את הגוף ולחזק אותו. 

אז אילו מאכלים מתאימים לחיזוק הגוף לפני אימון, ומה אפשר לאכול בלי להכביד על הגוף? בואו נבדוק.

איך נתאים את הצרכים התזונתיים של הגוף לאימון?

עלינו להתאים את הצרכים התזונתיים של הגוף לאינטנסיביות של האימון. סוגי ספורט אחדים שורפים אנרגייה במהירות ואילו אחרים מחייבים אספקת אנרגייה איטית ויציבה. לשם כך חשוב שנדע להעריך את כמות האנרגייה שנזדקק לה במהלך הפעילות הגופנית. 

לקראת אימון קצר בן פחות מ־45 דקות נזדקק לחטיפי חלבון. כדאי גם להקפיד על שתיית מים לפני האימון ובמהלכו. כדי להשיב לגוף כוחות ואנרגייה בתום האימון נוכל לאכול חטיף שמשלב פחמימות וחלבונים כמו חטיף שוקולד למשל. לקראת אימון הדורש סיבולת גופנית גבוהה ונמשך יותר משעתיים, כדאי לצרוך פחמימות במשקל 60 עד 90 גרם. אם אתם מרגישים שהפחמימות מכבידות על הגוף במשך האימון, הפחיתו את הכמות הנצרכת. 

מה לאכול לפני האימון?

כדי שנדע בדיוק מה נחוץ לגוף שלנו לפני פעילות גופנית, עלינו לצבור ניסיון. זהו תהליך של ניסוי וטעייה ברובו, ובדרך כלל נוכל להרכיב תוכנית תזונתית מקיפה רק בחלוף כמה חודשים. עם זאת, אפשר להסתמך על קווים מנחים והנחיות כלליות לתזונה נכונה לפני אימון. ראשית, כדאי לאכול ארוחה מלאה ומזינה 4 שעות לפני האימון. שנית, מומלץ לאכול חטיף חלבון או לשתות משקה אנרגייה עתיר פחמימות וחלבונים כשעה או שעתיים לפני האימון. לבסוף, מומלץ לשתות משקה אנרגייה נוסף כשעה לאחר האימון כדי לאושש את הגוף ולהשיב לו כוחות.   

אילו מאכלים מזינים מומלצים לפני אימון

כיוון שגלוקוז הוא מקור אנרגייה חשוב ומומלץ לפני פעילות גופנית, כדאי לאכול מזונות עשירים בפחמימות ונוחים לעיכול כמו פסטה, אטריות, לחמים למיניהם או חטיפי אנרגייה. הקפידו על סוגי הפחמימות שאתם צורכים וגוונו אותם. לפני אימון אינטנסיבי כדאי לצרוך פחמימות המכילות אינדקס גליקמי נמוך ושומרות על רמות גלוקוז יציבות בדם לאורך זמן. פחמימות כאלה נמצא בשיבולת שועל ובדגנים מלאים. לפני אימון קצר ואינטנסיבי כדאי לצרוך פחמימות שיעלו במהירות את רמות הסוכר בדם וייתנו לכם אנרגייה מיידית. פחמימות כאלה נמצא בתפוח אדמה אפוי, בלחמים מדגנים מלאים, במנת דגנים עם חלב, בחטיפי אנרגייה, בפירות טריים, במנות פסטה, בבשר רזה, גבינה ויוגורט. בלי קשר לרמת האימון הנדרשת – שתו הרבה מים לפניו, במהלכו וגם אחריו. 

ומה לא לאכול לפני אימון?

אל תאכלו מזונות המכילים שומנים רבים או סיבים. הם בדרך כלל קשים לעיכול ומכבידים על הקיבה לאורך זמן. לפיכך הימנעו מטוגנים, סופגניות, חטיפים שומניים, ממתקים או בשר אדום. גם מאכלים בריאים ומזינים כמו שעועית, פירות יבשים ומוצרי חלב עלולים להכביד על מערכת העיכול, לגרום לנפיחות ולהפריע לפעילות הגופנית. 

הזינו את הגוף בתבונה

לפני אימון גופני הזינו את הגוף בתבונה ותיהנו לא רק מהאימון אלא גם מיכולתו של הגוף לעמוד בו.