אחד מתחומי הרפואה החיוניים ביותר, מגיל צעיר ועד זיקנה, בקרב נשים וגברים אשר מתמודדים עם בעיות שונות, הוא פיזיותרפיה. מדובר על תחום רחב ומגוון, אשר מציע עזרה ופתרונות למגוון בעיות איתן אנשים מתמודדים במצבים ובשלבים שונים בחיים. 

הרבה פעמים אנשים נוטים לחשוב שפיזיותרפיה מתעסקת אך ורק בתנועתיות וגמישות של הגוף. אומנם זה נכון שחלק מהותי בתחום, מתייחס לתהליך שיקום מפציעות, חבלות ותאונות שאנחנו חווים, ומשפיעות כך או אחרת, על היכולת שלנו לעמוד, לנוע, לשבת או לשכב בצורה נוחה ובריאה. אך אלו לא המצבים היחידים בהם פיזיותרפיה מתעסקת. 

מה כוללים לימודים בתחום?

בעיקרון, לימודי פיזיותרפיה כוללים היבטים שונים, פיזיולוגיים ואחרים שיכולים להשפיע על גוף האדם והתנהלות איתו, כאשר המטפלים והמטפלות בתחום עוסקים בכישורים ויכולות שהם רכשו במהלך הלימודים שלהם, מבלי לבצע פעולות פולשניות בגוף. כל הטיפול נעשה באמצעות שימוש בידיים, על ידי מגע, תנועות, ותרגילים שונים. 

עם השנים, לימודי פיזיותרפיה התרחבו מתוך כוונה לספק פתרונות לבעיות שונות אליהן נחשפנו במקרים שונים. כך למשל, אפשר למצוא תחום של פיזיותרפיה נשימתית שנועדה לתת מענה לאנשים אשר מתמודדים עם בעיות נשימה כבדות. כמו כן, אפשר למצוא פיזיותרפיה שמיועדת לטיפול בלסתות אחרי ניתוחים מורכבים או טיפול באנשים שמתמודדים עם סחרחורות ותחושת ורטיגו. 

מדוע משתלם ללמוד פיזיותרפיה

לימודי פיזיותרפיה, מעבר לעובדה שהם מאוד מעניינים, מאתגרים ואפשר להיחשף בהם למגוון רחב של מקרים שונים ויוצאי דופן, הרי שהם פותחים דלתות להשתלבות בעולמות תוכן שונים בעולם הרפואה והטיפול, בפרט אם בוחרים להתמחות בתחום ספציפי, ייחודי ושונה של פיזיותרפיה. 

כמובן שהאופציה הנפוצה והמקובלת ביותר היא עבודה דרך קופת חולים או בית חולים ממשלתי. אז אפשר לפגוש אוכלוסיות שונות, החל מילדים וכלה במבוגרים, גברים ונשים, מכל המקומות. 

אופציה אחרת היא לספק שירותים באופן פרטי, בין אם זה כעצמאיים ובין אם זה כשכירים במרכזים שמיועדים לטיפולי פיזיותרפיה. הרבה פעמים פיזיותרפיסטים בוחרים באופציה זו, בין אם זה מסיבות כלכליות ובין אם זה בגלל התנאים והאפשרויות הטמונות בכ.ך. 

בתחום של פיזיותרפיה קיימת אופציה נוספת, והיא יכולה להתאים להרבה מאוד מטפלים בתחום, מדובר על מתן טיפולים באופן ספציפי. למשל, עבודה עם קבוצות ספורט, עבודה עם מרכזי שיקום, עבודה עם אוכלוסיות בסיכון, בתי אבות ומרכזים של אנשים מבוגרים ועוד. בכל אחד מהמקרים הנ”ל, יש צורך לספק טיפולים ספציפיים על פי הצרכים של המטופלים ולכן, מי שמתמחה בתחומים אלו, יכול למצוא עבודה במקומות בהם נדרשים פיזיותרפיסטים בתחום שלו. 

לפני סיום חשוב להבהיר, בדומה למקצועות רפואה וטיפול אחרים, אזי שלימודי פיזיותרפיה בישראל מקנים, במידה ועוברים מבחנים ומקבלים רישיון, לעסוק בתחום גם במדינות אחרות, בין אם זה באופן פרטי ובין אם זה באופן ציבורי.