שיקום הליכה הוא תהליך המיועד להחזיר למטופל שבריאותו נפגעה מסיבה מסוימת למצב הקודם, או להביא לשיפור משמעותי ביכולות התפקוד הפיזיות שלו. את השיקום עושים בגלל נסיבות כמו פציעה קשה, אירוע מוחי, פגיעות בעמוד השדרה, מחלות כמו טרשת נפוצה או פרקינסון, קטיעת גפיים וכו’.

אירוע מוחי או פציעה כמו חבלת ראש ותאונה עלולים להביא לליקויים בתפקוד הפיזי ולבוא לידי ביטוי בתסמינים כמו חולשת שרירים, דרגות שונות של שיתוק, כאבים כרוניים, טונוס לא תקין ועוד. הירידה הזמנית או הקבועה ביכולות של המטופל לאחר אירוע מוחי מחייבת תהליך שיקום הליכה, השיקום יכול להיות ממושך, ברוב המקרים התהליך נמשך שבועות בודדים עד כמה חודשים. בשיקום הליכה משתתף צוות מיומן ורב תחומי במסגרת אשפוז או במסגרת אמבולטורית, הצוות כולל רופאים מנוסים בתחום השיקום, פיזיותרפיסטים, אחיות, קלינאי תקשורת, מרפאים בעיסוק, פסיכולוג ועובד סוציאלי.

אילו פציעות עלולות להביא לצורך בשיקום הליכה?

שיקום הליכה נדרש אחרי פציעות שונות או אירוע מוחי. הפציעות והחבלות העיקריות המחייבות תהליך שיקום הליכה הן:

איזה מכשירים לשיקום הליכה יש בשוק?

חשוב להתחיל את תהליך שיקום ההליכה מוקדם ככל האפשר, לרוב השיקום מתחיל כבר במסגרת האשפוז בבית החולים. את התרגול מתחילים בדרך כלל לאחר שהמטופל השיג יכולת עמידה סבירה, אך יש לתרגל בשלבים המוקדמים גם יכולות אחרות כמו ישיבה, עמידה ועוד. במקרים רבים משלבים עזרים ומכשירים ייעודיים לשיקום הליכה. אביזרים אורטופדיים שונים מקנים יציבות, מפצים על יכולות חסרות ומסייעים בתהליך השיקום והזבת היכולות המוטוריות.

בתהליך השיקום יש מספר שלבים עיקריים:

יש מגוון מכשירים לשיקום הליכה, המכשור הנפוץ ביותר הוא סד ייעודי, הליכון, מקל הליכה, כיסא גלגלים. בנוסף, כיום מומלץ להיעזר במכשור רפואי מתקדם לשיקום ההליכה, יש מכשירים ייעודיים כמו:

בנוסף, מומלץ לשלב בתוכנית השיקום אימונים בחדר כושר, האימונים מסייעים בחיזוק השרירים ובהשבת יכולות תפקודיות, לרבות יכולת ההליכה, שיפור היציבה ושיפור טווח תנועה של המפרקים. האימונים מבוצעים תחת השגחה ועל פי תוכנית הנקבעת על ידי צוות השיקום.